CONTACT

NEWS

ABOUT

A G N I E S Z K A  

C I E S Z A N O W S K A

wystawa Poruszenie 

w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie

Wystawa prezentuje pary obiektów: obiekt muzealny i dzieło współczesne, kończąc projekt prowadzony w Muzeum Azji i Pacyfiku w 2019 r. we współpracy ze studentami ASP.

 

 

opis projektu: 

 

Punktem odniesienia do stworzonego przez mnie projektu oświetlenia były trzy lampy olejne. Każda z nich pochodzi z innego rejonu oraz została stworzona w innym czasie. Oprócz ich podstawowej funkcji - palenia się światła, były też przeznaczone do stosowania w innych kontekstach, co ujawnia się także w formie obiektów. Prawdopodobnie najstarsza (datowana na przełom XVIII i XIX wieku) jest glazurowana lampa z Afganistanu. Ma formę podobna do znanych w naszej kulturze glinianych ptaszków- gwizdków na wodę. Jest pękata, na dole znajduję się niezamykany palnik, a jej zwężana szyjka rozszerza się ku górze. Kolejnym obiektem jest malezyjska lampa wotywna z pierwszej połowy XX wieku. Jest to metalowa, patynowana figurka chłopca trzymającego w rękach misę na świecę. Trzeci obiekt to proste naczynie z czerwonej gliny wykonane w drugiej połowie XX wieku. Półsferyczna miseczka ma zwężany wylew, pozbawiona jest ozdób.

W mojej pracy chciałam zastanowić się nad uniwersalnymi, niezależnymi od kultury rolami światła. Stworzyłam podwieszaną lampę z dwoma źródłami światła. Trzy różnorodne obiekty, z którymi pracowałam były dla mnie dużą inspiracja, dlatego chciałam odnieście się do każdego z nich. Korzystałam z kształtów, faktur i materiałów z jakich zostały wykonane, decydując się na lampę o cylindrycznym kształcie o podstawie ósemki. Jako główny materiał wykorzystałam poroso - jest to materiał podobny do filcu, wytwarzany z odpadów tekstylnych, posiadający charakterystyczny zielony kolor.

Głównym założeniem projektowym było stworzenie nie pojedynczej lampy, lecz systemu oświetleniowego. Stało się to możliwe dzięki kształtowi ósemki, który pozwala dopasowywać do siebie kolejne obiekty i tworzyć rozbudowane systemy świetlne. Zależało mi na tym, by móc pokazać połączenie zastanych i stworzonych obiektów, a także umożliwić jak najszersze użytkowanie stworzonych przez mnie lamp.

 

 

/ 2020

 

/ kuratorka: dr. Barbara Ewa Banasik

 

/zdjęcia obiektów:  Muzeum Azji i Pacyfiku, Łukasz Brodowicz

/ świeczniki oraz naczynia - własność  Muzeum Azji i Pacyfiku

AGNIESZKA CIESZANOWSKA

+ 48 694 467 304 
agnieszka@cieszanowska.com